Stavaři: České stavebnictví letos vzroste o 2,7 procenta
Praha 6. března (ČTK) - České stavebnictví letos vzroste o 2,7 procenta. Vyplývá to z odpovědí více než stovky ředitelů tuzemských stavebních firem, které ve svém...........
Praha 6. března (ČTK) – České stavebnictví letos vzroste o 2,7 procenta. Vyplývá to z odpovědí více než stovky ředitelů tuzemských stavebních firem, které ve svém průzkumu oslovila analytická společnost CEEC Research ve spolupráci se skupinou Saint Gobain. Na kladném vývoji se shodlo 71 procent ředitelů. V příštím roce očekávají růst v průměru o 1,5 procenta. Loni podle údajů Českého statistického úřadu stavebnictví propadlo o 7,6 procenta.
„Stavebnictví po předchozím poklesu projde v tomto roce mírným oživením. Privátní investoři zvyšují objem svých investic již nyní. A pokud se podaří veřejným zadavatelům úspěšně dokončit rekordní objem nastartovaných výběrových řízení z minulého roku, zakázek bude pro firmy určitě více,“ uvedl ředitel CEEC Research Jiří Vacek.
Pesimističtější jsou firmy zaměřené na infrastrukturní stavby, očekávají růst o 1,8 procenta. Naopak ředitelé společností zabývajících se pozemním stavitelstvím předpokládají zvýšení o tři procenta. „Stavebnictví a zejména velké firmy jsou výrazně závislé na veřejných zakázkách. Situace v privátním sektoru, například u developerů je úplně jiná. Tam vidíme silnou a rostoucí poptávku zejména v rezidenčním a průmyslovém developmentu,“ doplnil Pavel Kliment z poradenské společnosti KPMG Česká republika.
Tržby stavebních firem v následujících letech by podle ředitelů měly mírně překročit očekávaný růst produkce. Letos by měly vzrůst v průměru o 4,4 procenta.
Stavební firmy měly na začátku letošního roku nasmlouvané zakázky v průměru na 6,3 měsíce dopředu. Nejvíce zakázek, na 8,1 měsíce, mají smluvně zajištěné velké firmy s minimálním ročním obratem 200 milionů korun. Více než třetina stavebních společností má letos více zakázek než ve srovnatelném období loňského roku.
Vytížení kapacit jednotlivých firem zůstalo meziročně zhruba na stejné úrovni 80 procent. Nejmenší vytížení (68 procent) měly firmy zaměřené na inženýrské stavitelství. „V rámci dopravního stavitelství bude klíčové soutěžení o velké projekty z prvního balíku staveb, které mají výjimku EIA. To bude určující nejen pro rok 2017, ale na období dvou až třech let. Pro výkon v letošním roce bude zásadní, kolik oprav a malých staveb bude vypsáno, protože převis z roku 2016 je téměř nulový,“ dodal předseda představenstva Dálničních staveb Praha Tomáš Hajič.
ciz mha